Višak šećera može da poveća nivo triglicerida u krvi, propadanje zuba, dijabetes tipa 2 i da stvori probleme sa srcem, objasnila je za WomensHealthMag.com nutricionistica Amy Gorin.
Dodala je kako je važno znati da se to ne odnosi na prirodne šećere kakve nalazimo u mliječnim proizvodima i voću. Nedavno su u SAD-u objavili studiju prema kojima je preporučena konzumacija šećera manja od 10 posto kalorija iz ukupnog dnevnog unosa.
Pojasnila je da u prosječnoj ishrani s dnevnim unosom od 2000 kalorija to znači da imamo oko 13 kašičica dodanog šećera.
– To je moguće ostvariti, pogotovo ako počnete da koristite namirnice bez šećera koje su slatke – kazala je.
Šta se dešava kada prestanemo da jedemo šećer?
1. Pojačana žudnja za hranom
Navikli ste nakon obroka da pojedete nešto slatko poput sladoleda ili kolača, jer vam se bez toga javlja velika praznina.
– Možda ste primjetili da isprva žudite za slatkim, ali taj osjećaj će polako početi da nestaje- kazala je Gorin. Ključ je u tome da se oduprete tim porivima.
2. Količina šećera u krvi će se ujednačiti
Ako šećerne kalorije zamjenite vlaknima i ugljenim hidratima iz voća te povećate unos proteina i zdravih masnoća, to će pomoći u stabilizaciji količine šećera u krvi.
– To je i najveći efekat koji ćete osjetiti kada prestanete da uzimate šećer. Osjetit ćete da imate veću količinu energije.
3. Bit ćete bolje raspoloženi
Ako ste ranije često mijenjali raspoloženja, stabilizacija količine šećera u krvi može da vam pomogne da se osjećate bolje.
4. Čulo ukusa će se izoštriti
Ako vam se čini da je borovnica ili malina siromašna ukusom u odnosu na komad torte, uskoro ćete otkriti da su prirodni voćni šećeri vrlo ukusni.
5. Dugoročno pomažete zdravlju srca
Odrasli koji uzimaju od 17 do 21 posto dnevnog unosa kalorija iz šećera imaju 38 posto veći rizik od oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti u odnosu na one ljudi čiji je unos samo osam posto. Tvrde to autori studije JAMA Internal Medicine. Bez obzira, debljate li se od kolačića ili ste na istoj kilaži, autori ističu kako je višak šećera u krvi povezan s povišenim krvnim pritiskom, trigliceridima, lošim LDL kolesterolom, a sve to tokom vremena negativno utiče na zdravlje srca.